A folyamatok általános modellje

cikkek marketing pályázat tanúsítás adatbank kapcsolat Ajánlatkérés
E-mail:
Jelszó:
Kulcsszó:
Hírek, információk, tanácsok Vállalkozásod fejlesztéséhez!
Neve:
Email:

 Az ISO 9001 és a minőségirányítási alapelvek várható változásai

Az új ISO 9001 szabvány várhatóan 2015-ben jelenik meg a következő menetrend szerint:

2013. június: a CD (Committee Draft: bizottsági tervezet) szavazásra bocsátása,
2014. április: a DIS (Draft International Standard: nemzetközi szabvány tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. július: az FDIS (Final Draft International Standard: nemzetközi szabvány végső tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. szeptember: a nemzetközi szabvány kiadása (ISO 9001:2015).

Előző Vissza a cikkek listájához Következő

A folyamatok általános modellje

2008-03-11


Cikk ajánlása Mondja el véleményét Cikk myomtatása

A termék-elõállítási folyamatok sokféleségét a termékek sokfélesége alapján becsülhetjük fel. Ahány szakma annyi szakértelem, s ezek valamennyi sajátos folyamata vagy tevékenysége különbözõ tevékenységi láncolatokon keresztül hozza létre a maga termékeit. Legyen az egy elektromos vagy gépészeti berendezés, egy könyv, egy üveg sör, egy tégely bõrkenõcs, egy szállodai éjszaka, egy nyelvoktatás vagy egy óvodás napi ellátása.

Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!

Kérje ajánlatunkat itt!

A folyamatok általános modellje

A termék-elõállítás egy folyamat, amelynek során anyag-, energia- és információáramlás valósul meg. Sajátos jellege miatt sokszor az energia- információközlés kombinációját, a munkaerõ-áramlást külön kategóriaként emlegetik. Egyes folyamatok áttekintésénél külön kategóriát érdemes fenntartani az értékáramlásnak is.
Anyagi javak termelésekor gyakran a folyamatok intenzitása és stabilitása is az anyagáramláson keresztül mérhetõ. Ilyenkor a folyamaton idõegység alatt áthaladó anyagmennyiség a beavatkozások alapja. A mennyiségi elemzésnél gyakran a technológiai tér egy zárt részét figyelembe véve, az oda be- és kilépõ anyagmennyiség egyensúlyát vizsgálják.
A termé;k-elõállító folyamat tudatos tevékenység, megvalósításához általános szakmai ismeretek, a konkrét technológia, a feldolgozott anyagok és a felhasznált eszközök tényszerû ismerete is hozzátartozik. Mindezen informatikailag értékelhetõ esemény mellett azonban a folyamat felügyelete, a folyamatba való beavatkozás minden mozzanata az információkon alapszik. Ez azt jelenti, hogy hatékony folyamatszabályozáshoz a termékéletpálya valamennyi fázisából információkkal kell rendelkezni.

Az információk kezelése magában is teljességet igénylõ tevékenység, szükség van a tudatos tervezésére, rendszeres végzésére, és kiértékelésére.

  1. a folyamatfázisokról megfigyeléssel vagy méréssel szerzett adatok adják a tevékenység alapjait. Elvégzésük, vagy elhagyásuk jelentõs költséget jelenthet, ha az információk értékelése nem megfelelõ.
  2. az adatok kellõ feldolgozása teszi lehetségessé, hogy a technikai leképezéssel szerzett értékek értelmezhetõvé váljanak. Ennek méréstechnikai (zajszûrés) és adatfeldolgozási (statisztikai) megjelenése a legáltalánosabb.
  3. a folyamat célértékéhez hasonlítva a tapasztalt állapot értékét, lehetõvé válik a beavatkozás. A folyamat elvárt értéke és a beavatkozás stratégiája, valamint a konkrét beavatkozás egyaránt információt képvisel.

Az információgyûjtés és feldolgozás eszközeinek technikai színvonala jelentõsen eltérhet egymástól, az egyszerû kézi feljegyzésektõl a szá;tógépes szakértõi rendszerekig minden beletartozik.

Folyamataink legtöbbje többé-kevésbé rutinszerûen ismétlõdik (tömeggyártás, rövid lefolyású ismétlõdõ kiszolgálási folyamatok stb.). A folyamat jellegzetes résztevékenységei során rendre ugyanazokat a mûveleteket végezzük, és ugyanazokat a jellegzetes hibákat követhetjük el. A hatékonyság é;rtékelésére az ismétlõdõ folyamatok legfontosabb lépéseit kell rögzíteni, és ezekhez képest érzékelni az eltéréseket. A folyamatok fejlesztéséhez az összegyûlt tapasztalatokat kell felhasználni. A folyamat javítása során ez elemzés, a kiértékelés és az eredmények visszacsatolása kapják a legnagyobb szerepet.

Az ismétlõdõ folyamatok szabályozására a minõségügy többféle eszközt ismer:

  • Folyamatok tervezése
  • Egy-egy paraméter optimalizálása
  • A berendezések és folyamatok minõségképességének mérése
  • A szabályozókártyák használata
  • A mintavételezési elvek gyakorlati alkalmazása stb.

A szabályozásokkal kapcsolatban az az alapelv, hogy általában csak a hatékony folyamatok esetében realizálható nyereség. Ugyanakkor megvan az esély arra, hogy az ismétlõdések során a folyamatról és a befolyásolt tényezõkrõl kellõen pontos képet nyerjünk.

Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!

Kérje ajánlatunkat itt!

Küldd el ismerősödnek!

Az Ön neve*
Az Ön email címe*
Ismerőse neve*
Ismerőse email címe*
Ellenőrzés*

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/consult/tpl.consultBlock.php on line 32
Online tanácsadás

Kérdező: aranyvirag7
Kérdés: Tisztelt Cím ! Egy IX. József Attila lakótelepi társasházban lakom. A nyílászáróim elavultak, szeretném kicseréltetni azokat, de a lakóközösség nem járul hozzá, hogy közösen fogjunk neki. A kérdésem az lenne, hogy egyedül pályázhatok - e nyílászáró cserére .
A Válasz: Itt olvasható


Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/dictionary/tpl.dictionaryBlock.php on line 32
Szakszótár

infrastruktúra

<szervezet> egy szervezet mûködéséhez szükséges feltételek, berendezések és szolgáltatások rendszere