Az ISO 9001 és a minÅ‘ségirányÃtási alapelvek várható változásai
Az új ISO 9001 szabvány várhatóan 2015-ben jelenik meg a következő menetrend szerint:
2013. június: a CD (Committee Draft: bizottsági tervezet) szavazásra bocsátása,
2014. április: a DIS (Draft International Standard: nemzetközi szabvány tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. július: az FDIS (Final Draft International Standard: nemzetközi szabvány végső tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. szeptember: a nemzetközi szabvány kiadása (ISO 9001:2015).
Előző | Vissza a cikkek listájához | Következő |
ISO 14004 szabvány segÃtségével az ISO 14001 szabvány 4.1. pontjának alkalmazása kis és közepes vállalkozásoknál
2008-03-11
KörnyezetirányÃtás alapiskola 6. rész. ISO 14001 környezetirányÃtási rendszer megismertetését célzó online alapiskolánk ezen részében a környezetközpontú irányÃtási rendszer modelljével foglalkozunk.
ISO 9001, ISO 14001 ISO17799 rendszerkiépÃtéshez, honlapkészÃtésre állami támogatás segÃtségével kérje ajánlatunkat itt!
6. rész, A környezetközpontú irányÃtási rendszer modellje.
A PDCA és a környezetirányÃtás
PDCA: Plan: tervezni, Do: végrehajtani, Check: Ellenõrizni, Act: intézkedni (az ellenõrzések eredménye alapján). A PDCA egy szakadatlan, ismétlõdõ folyamat, amely a szervezet számára lehetõvé teszi, hogy kidolgozza, bevezesse és fenntartsa és folyamatosan fejlessze a környezetirányÃtási rendszerét.
Az elv természetesen nem csak a KIR esetén használható, bármely menedzsment rendszer mûködéséhez, fejlesztéséhez hasznos lehet.
Tervezés
Ez igazán egyszerûnek tûnik, a tervezés nem más, mint a célok kitûzése. Vagy ennyire azért mégsem egyszerû a helyzet? Mit ért az ISO 14001 szabvány tervezés, tervezési folyamat alatt? Nézzük meg az ISO 14004 vonatkozó tanácsait!
A tervezés egy szakadatlan folyamat, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy:
1) AzonosÃtsa a környezeti tényezõket és a velük kapcsolatos környezeti hatásokat
2) AzonosÃtsa és kÃsérje figyelemmel a vonatkozó jogszabályi és egyéb követelményeket és tûzzön ki kritériumokat a belsõ teljesÃtményre vonatkozóan, ahol az szükséges
3) tûzzön ki környezeti célokat és elõirányzatokat, továbbá fogalmazzon meg programo(ka)t ezek eléréséhez és
4) fogalmazzon meg és használjon teljesÃtmény-mérõszámokat.
Mint látjuk, a célok kitûzése valóban a tervezés része, de ennél kicsit többrõl van szó. De mit kell tervezni a környezeti tényezõk, hatások, a jogi és egyéb követelmények azonosÃtásán?
A környezetközpontú irányÃtási rendszerek kiépÃtése során az elsõ lépések egyike a környezeti tényezõk és hatások meghatározása, értékelése. Késõbb, a rendszer mûködése alatt rendszeresen felül kell vizsgálni a kezdetekben azonosÃtott tényezõket, hatásokat, mivel ezek változhatnak, megszûnhetnek, újak keletkezhetnek. Ha a folyamat nem tervszerûen zajlik, fennáll a veszély, hogy a rendszeres értékelés csupán a jelentõségre korlátozódik, egy megjelenõ új tényezõ vagy hatás már nem kerül azonosÃtásra. Hasonló a helyzet a jogszabályokkal, egyéb követelményekkel. Nem elég egyszer meghatározni a cégre vonatkozó jogi és egyéb követelményeket, ezeket rendszeresen, tervszerûen felül kell vizsgálni. A tervezés ebben az esetben lehet a felülvizsgálat rendszerességének meghatározása.
Végrehajtás:
Azaz a környezetirányÃtási rendszer mûködése. A használható módszereket a késõbbiek során, az ISO 14001 kapcsolódó fejezeteinek elemzésekor ismertetjük.
Az ISO 14004 az alábbiakban határozza meg a KIR mûködésének ismérveit:
1) az irányÃtás felépÃtésének meghatározása, szerepek és felelõsségi körök kiosztása, elegendõ hatáskör biztosÃtása,
A környezetirányÃtással kapcsolatos felelõsségi és hatáskörök meghatározása is követelmény! Ezt célszerû a meglévõ munkaköri leÃrásokba beépÃteni. Hasznos, ha nem csak a vezetõség tagjai számára határozzák meg a KIR-rel kapcsolatos feladatokat. Például a hulladékok megfelelõ kezelése, a veszélyes anyagok elõÃrás szerinti felhasználása is követelményként határozható meg a dolgozók munkaköri leÃrásában.
2) gondoskodás megfelelõ erõforrásokról
Ez éppúgy a vezetõség felelõssége, mint az ISO 9001 esetén
3) a szervezetnél vagy annak megbÃzásából dolgozó személyek képzése, továbbá tudatosságuk és felkészültségük biztosÃtása
A képzést, a tudatosságot nem csak az alkalmazottak, de a szervezet megbÃzásából dolgozó alvállalkozók számára is biztosÃtani kell.
4) folyamatok kialakÃtása belsõ és külsõ kommunikációhoz
5) dokumentáció kialakÃtása és fenntartása
6) a dokumentumok kezelésének kialakÃtása és bevezetése, (belsõ és külsõ keletkezésû dokumentumok)
7) a mûködés szabályozásá(ai)nak kialakÃtása és fenntartása
8) a vészhelyzetekre való felkészülés és reagálás biztosÃtása.
Ellenõrzés:
Az ISO 14004 szerint ez nem más, mint: a környezetközpontú irányÃtási rendszer folyamatainak értékelése
1) folyamatos figyelemmel kÃsérés és mérés.
2) a megfelelõség állapotának kiértékelése
3) a nemmegfelelõségek feltárása, helyesbÃtõ és megelõzõ tevékenység végzése
4) feljegyzések kezelése,
5) rendszeres belsõ auditok végzése r />
Mit kell mérni, mit és hogyan kell figyelemmel kÃsérni? Ebben az esetben az ISO 14001 határozottabb követelményeket fogalmaz meg, mint az ISO 9001, ezekre az egyes szabványfejezetek ismertetése során térünk ki. Megnyugtatásul azok számára, akik aggódnának, hogy a környezetirányÃtási rendszer bevezetése miatt még ezen a téren is plusz követelmények lépnek fel: a méréssel, figyelemmel kÃséréssel kapcsolatos konkrét, és szigorú követelményeket a jogszabályok tartalmazzák, tehát környezetirányÃtási rendszer nélkül is adottak, csak nem biztos, hogy tudnak róla, figyelnek rá…
Intézkedés:
átvizsgálás és intézkedés a környezetközpontú irányÃtási rendszer továbbfejlesztésére
1) megfelelõ idõközönként elvégezni a környezetközpontú irányÃtási rendszer vezetõségi átvizsgálását (hasonóan az ISO 9001-hez)
És 2) a továbbfejlesztés területeinek kijelölése
Ez a szakadatlan folyamat lehetõvé teszi, hogy a szervezet folyamatosan fejlessze környezetközpontú irányÃtási rendszerét és általános környezeti teljesÃtményét.
ISO 9001, ISO 14001 ISO17799 rendszerkiépÃtéshez, honlapkészÃtésre állami támogatás segÃtségével kérje ajánlatunkat itt!
Küldd el ismerősödnek!
Kapcsolódó linkek:
- A BRC és az IFS II.
- A Vértes KlÃma Kft. véleménye a STandard-Team Kft. felkészÃtésben készült ISO 9001 rendszerérõl
- AKG támogatás változása a kötelezettségek átadásának és átvállalásának rendjében
- Az Internet története
- CMS rendszerek
- ERP rendszerek
- Kamerarendszerek és az internet
- TanúsÃtások
- Újabb kiváló évet tudhat maga mögött az mazda-auto.hu
- Vevõi audit
- Webszolgáltatások
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/consult/tpl.consultBlock.php on line 32
KérdezÅ‘: aranyvirag7 Kérdés: Tisztelt CÃm ! Egy IX. József Attila lakótelepi társasházban lakom. A nyÃlászáróim elavultak, szeretném kicseréltetni azokat, de a lakóközösség nem járul hozzá, hogy közösen fogjunk neki. A kérdésem az lenne, hogy egyedül pályázhatok - e nyÃlászáró cserére . A Válasz: Itt olvasható |
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/dictionary/tpl.dictionaryBlock.php on line 32