Képzési rehabilitációt követő foglalkozási rehabilitáció
RESZOLG 2008
Képzési rehabilitációt követő foglalkozási rehabilitáció
AZ ORSZÁGOS FOGLALKOZTATÁSI KÖZALAPÍTVÁNY (OFA)
PÁLYÁZATOT HIRDET A
Képzési rehabilitációt követő foglalkozási rehabilitáció program megvalósítására
A 2001. évi népszámlálás adatai alapján a megváltozott munkaképességű, fogyatékossággal élő személyek képzettségi szintje elmarad az átlagtól, foglalkoztatottságuk 9%-os. A foglalkoztatottság javítására a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Felnőttképzési és Szakképzési Főosztály és Fogyatékosságügyi és Rehabilitációs Főosztály komplex programot dolgozott ki. Ennek célja, hogy a fogyatékossággal élő felnőttek támogatott képzésben vegyenek részt, ezt követően legalább 6 hónap + 1 nap időtartamban munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesítsenek, illetve tartsanak fenn.
A komplex program első lépéseként a felnőttképzési normatív támogatás új feltételrendszeréhez igazodó képzési pályázat (pályázatot hirdető a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet).
A komplex program második lépéseként a képzést eredményesen elvégzők foglalkoztatásának elősegítése érdekében foglalkozási rehabilitációt célzó pályázat kerül kiírásra.
1. A pályázati program (felhívás) hivatkozási száma és címe:
- Reszolg/2008-7813.
- Képzési rehabilitációt követő foglalkozási rehabilitáció program
2. A program pénzügyi forrásai:
A Reszolg/2008-7813. program keretében 190 millió forint áll az OFA rendelkezésére. A támogatás a Szociális és Munkaügyi Minisztériumtól, a Munkaerő-piaci Alap rehabilitációs alaprészéből származik. A pályázaton elnyert támogatás formája minden esetben vissza nem térítendő támogatás.
3. A program célja:
A fogyatékossággal élő személyek munkaerő-piaci versenyképességének javítása, társadalmi befogadásának segítése, személyre szabott komplex, munkaerő-piaci szolgáltatások biztosításával.
4. A program célcsoportjai:
Azon fogyatékossággal élő személyek, akik sikeresen befejezték a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) pályázati programja keretében támogatott akkreditált felnőttképzési intézmények által indított felnőttképzési programo(ka)t.
5. A pályázók köre (projektet megvalósító szerveztek):
Minden magyarországi székhelyű és telephelyű non-profit szervezet (kivéve pártok, pártalapítványok, biztosító egyletek), melyek létesítő okirata tartalmazza a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatásának elősegítését, rendelkeznek munkaközvetítői engedéllyel, bírósági nyilvántartásba vételük 2006. december 31-ig megtörtént, továbbá rendelkeznek érvényes a 4. pontban hivatkozott pályázati felhívás keretében nyertes szervezettel kötött együttműködési megállapodással.
6. A pályázó szervezetekre vonatkozó feltételek (a pályázónak vállalnia kell):
- A célcsoport számára, a helyi sajátosságok figyelembevételével olyan komplex szolgáltatási rendszert alakít ki és működtet, amely segítségével a munkavállaló sikeresen léphet fel a munkaerőpiacon, képessé válik a számára megfelelő munkahely kiválasztására, megszerzésére, megtartására.
- A célcsoportba tartozók számára, munkavállalásuk segítése érdekében, sajátos, a helyi igényekhez igazodó és személyre szabott módszereket alkalmaz;
- A munkaerő-piaci szolgáltatásokról, valamint az azokhoz kapcsolódóan nyújtható támogatásokról szóló 30/2000. (IX.15.) GM rendelet alapján munkaerő-piaci szolgáltatásokat nyújt;
- A munkaerő-piaci szolgáltatásba bevont ügyfelekkel egyéni szolgáltatási szerződést köt és a szerződés megkötését követő 6 hónapon belül az ügyfelet munkaviszony létesítéséhez segíti;
- A munkaviszony létesítését követően utánköveti (kíséri) az ügyfelet, segíti munkaviszonyának legalább 6 hónap + 1 napig történő fenntartását;
- Közvetlen és személyes kapcsolatot hoz létre a munkaerő-piac két oldalával: a munkavállalóval és a munkaadóval, közöttük kommunikációs csatornát épít, magatartása mindkét irányban segítő, támogató és kezdeményező jellegű;
- Feltárja a nyilvánosságra nem hozott (meg nem hirdetett) munkahelyeket;
- A projekt keretében megvalósuló szolgáltatás működtetésében a támogatás teljes időtartama alatt, legalább egy fő programvezetőt teljes- vagy részmunkaidőben munkaszerződéssel alkalmaz;
- A szolgáltatási projekt sikeres megvalósításához szükséges szakembereket (személyi segítők/szociális munkások, pszichológus, gyógypedagógus, munkavállalási tanácsadó) a projekt teljes időszaka alatt munkaszerződéssel/megbízásos jogviszonyban/vállalkozóként alkalmazza;
- A kialakított szolgáltatásokat a célcsoportba (4. pont) tartozó személyek részére térítésmentesen nyújtja.
- A projekt tapasztalatairól, eredményeiről az OFA Közalapítványi Irodáját folyamatosan, majd a projekt végén záró beszámolóban tájékoztatja.
- A projekt megvalósítása alatt az OFA Közalapítványi Iroda munkatársaival együttműködik.
- A pályázó büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozni köteles arról, hogy:
- munkaügyi kapcsolatrendszere az Áht. 15. §-ának (9)bekezdése b) és c) pontja tekintetében rendezettnek minősül,
- vele szemben a rendezett munkaügyi kapcsolatoknak az Áht. 15. §-ának (7) bekezdésében valamint az Áht. 15. §-a (9) bekezdésének a) pontjában meghatározott feltételei teljesülnek, azok hiánya nem jelenti a támogatás nyújtásának akadályát.
Amennyiben a pályázó vonatkozásában a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelménye munkavállaló(k) foglalkoztatásának hiányában nem értelmezhető, a pályázó arról köteles nyilatkozni, hogy az Áht. rendezett munkaügyi kapcsolatokra vonatkozó rendelkezése a pályázó vonatkozásában az Áht. 15. § (2) bekezdése c) pontja alapján nem értelmezhető.
- A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvényben foglalt feltételek fennállása esetén a Támogatott szervezet köteles közbeszerzési eljárást lefolytatni.
- A pályázat megvalósításával kapcsolatos pénzforgalmat elkülönített alszámlán vezeti és könyveli, hogy biztosítsa a szolgáltatási program megvalósításával összefüggő valamennyi pénzáramlás egyértelmű azonosítását;
- 5 millió Ft felett megítélt támogatás esetén a támogatási szerződésben vállaltak végrehajtásának biztosítékaként közjegyző előtt tett tartozást elismerő nyilatkozatot állítat ki és azt beküldi az OFA-hoz;
- Az OFA részére folyamatosan, a kötendő támogatási szerződésben meghatározott módon szakmai és pénzügyi beszámolót készít, majd a projekt lezárását követően a megvalósításról összegző, záró beszámolót nyújt be.
- A program elszámolását követő 3 hónapig tartó időtartamra az OFA támogatási szerződéséből eredő pénzbeli követelését azonnali beszedési megbízás útján érvényesítse vele szemben. Az azonnali beszedési megbízás érvényesítéséhez szükséges felhatalmazást a támogatott valamennyi a támogatási szerződés aláírásakor meglévő bankszámlája tekintetében megküldi az OFA részére.
7. A benyújtható projektek
A pályázó támogatást kérhet:
- a program keretében foglalkoztatottak és résztvevő munkatársak bérére, bérjellegű költségei és járulékaira,
- a munkavégzéshez szükséges tárgyi- és munkaeszköz, költségeire,
- a program megvalósításával, működtetésével kapcsolatos működési költségekre (a vetítési arány megjelölésével),
- a szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos költségekre,
A projekt során nem támogatható költségek:
- gépjármű vásárlás, bérlés, lízingelés
- épület vásárlás, lízingelés, felújítás, építés,
- képzés megvalósításának költségei,
- konferencia, kiadvány költségei,
- a pályázó szervezet működtetésének költségei,
- közjegyzői díj,
- magán munkaközvetítői tevékenység nyilvántartásba vételét igazoló dokumentum beszerzésének költségei,
8. A szolgáltatás tartalma:
A kialakítandó szolgáltatási rendszernek a célcsoport speciális igényeihez igazodó tartalmi elemekből kell felépülniük. A pályázónak a 4. pontban nevesített célcsoportot kell a szolgáltatásokban részesítenie, szükségleteinek megfelelően.
A szolgáltatások megtervezésekor a pályázó köteles a munkaerő-piaci szolgáltatásokról, valamint az azokhoz kapcsolódóan nyújtható támogatásokról szóló 30/2000. (IX.15.) GM rendeletben foglaltakat figyelembe venni, szolgáltatásait az alapján megtervezni.
A szolgáltatási elemek kiegészülhetnek még a célcsoport igényeihez igazodó jogi tanácsadással, adósságkezelési tanácsadással, a vállalkozóvá válást segítő, vállalkozásra felkészítő tréninggel kombinált tanácsadással, családi tréningekkel.
Kötelező szolgáltatási elem:
- a képzésben résztvevők (célcsoport, lsd. 4. pont) tájékoztatása az igénybe vehető szolgáltatásokról, legkésőbb az utolsó képzési napon,
- a munkaközvetítés (melynek eredménye a munkavégzésre irányuló jogviszony),
- az ügyfél, minimum 6 hónapig tartó utánkövetése (melynek eredménye a munkaviszony 6 hónap+1 napig megtartása).
9. A szolgáltatási tevékenységre biztosított (nyertes szervezetek esetében) támogatás folyósításának ütemezése:
A nyertes szervezet a támogatási szerződés megkötését és az abban foglalt feltételek teljesítését követően részletekben, előfinanszírozás keretében részesülhet a megítélt támogatásból.
9/A. A projekt (szolgáltatás) eredményeinek dokumentálását célzó, kötelező dokumentumok:
- A munkaerő-piaci szolgáltatást igénybe vevőkkel, Egyéni Szolgáltatási Szerződés megkötését, amely tartalmazza, hogy az igénybe vevő milyen szolgáltatásokat vehet igénybe és várhatóan mit eredményezhet az együttes munka;
- Ügyfélforgalmi napló amelybe napi szinten rögzítésre kerül - időrendi sorrendben - a támogatott szervezetnél megjelenő ügyfelek neve és az igénybevett szolgáltatás megnevezése;
- Egyéni ügyfélnapló a nyújtott szolgáltatásokról (mindről!), amely rögzíti azokat a szolgáltatásokat, amelyeket az ügyfél igénybe vesz, és ezt Ő aláírásával igazolja, minden egyes megjelenés alkalmával;
- Munkaviszony létesítéséről szóló közös (munkaadó és munkavállaló), vagy a munkaadó által adott nyilatkozatot a munkaviszony létesítésének tényéről.
- Ügyfél nyilatkozata arról, hogy a pályázati program keretében nyújtott munkaerő-piaci szolgáltatások eredményeként munkaviszonyt létesített.
- Csoportos szolgáltatásban részesülőknél legalább jelenléti ív, amely a következő adatokat tartalmazza: a szervezet neve, a program címe, a Támogatási Szerződés száma, a résztvevő neve, a résztvevő címe, a résztvevő aláírása.
- Munkaviszony legalább 6 hónap+1 napig történő megtartásáról szóló közös (munkaadó és munkavállaló), vagy a munkaadó által adott nyilatkozatot a munkaviszony legalább 6 hónap+1 napig történő fenntartásáról.
A nyertes szervezetek a fent felsoroltakon kívül további dokumentumokat is vezethetnek projektjük dokumentálása érdekében.
10. A program célterülete (a program megvalósításának helyszíne):
Magyar Köztársaság területe
11. A projektek megvalósításának időtartama:
A projekteket több évre is megtervezhetik a pályázók, azonban az OFA támogatást a szolgáltatás nyújtásának és azt követő utánkövetés időtartamára (max.: 6 hónap+1 nap), maximum 24 hónap időtartamban biztosít. A projektek kezdő időpontja (legkorábban) 2008. április 1. A projektek zárásának végső időpontja: 2010. december 31.
12. További információk a támogatásról:
- A pályázati program megvalósítását és pénzügyi vonatkozásait az OFA programvezetője, és az OFA ellenőrei ellenőrzik.
- A pályázónak - a projektterve mellékleteként csatolnia kell az illetékes Munkaügyi Kirendeltség által kiállított, a pályázó szervezet nevére szóló, "magán munkaközvetítői tevékenység" nyilvántartásba vételét igazoló dokumentumot, valamint igazolnia kell minden a projekt megvalósításához igénybe vett forrás, rendelkezésre állását (értelemszerűen a jelen pályázat keretében igényelt támogatás kivételével).
- A "magán munkaközvetítői tevékenység" nyilvántartásba vételét igazoló dokumentum hiányában az OFA a pályázó szervezet projekttervéhez nem biztosít támogatást, a pályázat elutasításra kerül.
- Amennyiben a pályázó a program megvalósításához önerőt készpénzben ajánl fel, úgy azt a szerződéskötés idejére biztosítania kell, felhasználásáról el kell számolnia az OFA felé.
- A nyertes pályázó szerződéskötéskor köteles közjegyző előtt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot tenni. A közjegyzői díj a program keretében nem támogatható/elszámolható költség.
- A támogatás első részletének (előleg) folyósítására kizárólag a Támogatási Szerződés megkötésének időpontja után, mindkét fél által történt aláírását követően, az azonnali beszedési megbízásra felhatalmazó nyilatkozat OFA részére történő megküldését, valamint a közjegyző előtt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat megküldése után kerülhet sor.
- Az OFA a támogatást a 9. pontban, valamint a szerződésben meghatározott feltételek szerint részletekben utalja a támogatottnak. Az OFA fenntartja a jogát arra vonatkozóan, hogy az egyes támogatási programok esetében az adott program sajátosságainak figyelembevételével eltérjen ettől.
13. Az elbírálás:
A benyújtott pályázat a beérkezés után regisztrálásra kerül. A regisztrált pályázat ezután formai szűrésen esik át. Ha a Pályázati dokumentáció megfelelően ki van töltve és a pályázati anyaghoz a kötelező mellékleteket a pályázó csatolta, a pályázatot külső szakértő és monitor, valamint az illetékes munkaügyi kirendeltség értékeli. A szakértői értékelések segítségével � a pályázók munkaügyi kapcsolatrendszerének rendezettségét is figyelembe véve - a Kuratórium dönt a támogatások odaítéléséről. A döntés végleges, jogorvoslatnak helye nincs.
14. A pályázat beadásának rendje:
A pályázatok benyújtási határideje (postabélyegző dátuma):
A pályázatokat 2009. július 20-ig
lehet folyamatosan postára adni.
A pályázatok benyújtásával kapcsolatos tudnivalók
A pályázati díj 5.000 Ft, azaz ötezer forint. A pályázati díj kiegyenlíthető az OFA Magyar Államkincstár Budapesti Igazgatóságánál vezetett 10032000-00280910-00000000 számlára történő átutalással, vagy postai befizetéssel is. Kérjük mindkét esetben a megjegyzés rovatban tüntesse fel a pályázati kódot és azt, hogy pályázati díj. A befizetést igazoló szelvényt vagy az átutalást igazoló bankszámlakivonat másolatát (átutalási megbízás másolata nem elegendő!) a beadott Pályázati dokumentációhoz mellékelni kell.
A Pályázati dokumentációt gondosan és a lehető legpontosabban kell kitölteni, hogy az értékelés minél könnyebb legyen. A pályázatban meg kell adni minden fontos információt, különös tekintettel arra, hogy a pályázó hogyan kívánja megvalósítani a projekt célkitűzéseit, hogy milyen előnyökkel jár majd a projekt megvalósulása, valamint hogy milyen módon illeszkedik a projektterv a program célkitűzéseihez.