Az ISO 9001 és a minÅ‘ségirányÃtási alapelvek várható változásai
Az új ISO 9001 szabvány várhatóan 2015-ben jelenik meg a következő menetrend szerint:
2013. június: a CD (Committee Draft: bizottsági tervezet) szavazásra bocsátása,
2014. április: a DIS (Draft International Standard: nemzetközi szabvány tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. július: az FDIS (Final Draft International Standard: nemzetközi szabvány végső tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. szeptember: a nemzetközi szabvány kiadása (ISO 9001:2015).
Előző | Vissza a cikkek listájához | Következő |
A HACCP fogalma
2008-05-28Szerző: Geczki Csilla
A minÅ‘ségügyi rendszerek között megközelÃtésmódjának különlegessége miatt sajátos helyet foglal el a leginkább élelmiszeripari területeken, higiéniai követelmények kielégÃtésére szolgáló HACCP rendszer.
A HACCP rendszer kezdete
A HACCP rendszert eredetileg a hatvanas években az amerikai űrkutatási program keretében fejlesztette ki közösen: az Amerikai Å°rkutatási Hivatallal (NASA) kutatói, a Pillsbury vállalat munkatársai és a hadsereg Natick laboratórium. Céljuk az volt, hogy az űrhajósokat szennyezés mentes, biztonságos élelmiszerekkel lássák el az űrutazás során, amit a hagyományos végtermék-ellenÅ‘rzési módszerekkel nem lehetett biztosÃtani. Az új szemléletű élelmiszer-biztonsági rendszer elveit 1971-ben hozták nyilvánosságra.
Mára a WHO ajánlások és az EU direktÃvák közé is bekerült a rendszer.
A konzervipari termékeknél már 1973-tól kezdve bevezették, de az általános élelmiszer-ipari alkalmazás a nyolcvanas évek közepén kezdett gyorsan terjedni. A nemzetközi szervezetek is ajánlják használatát. A FAO/WHO Codex Alimentarius Bizottság HACCP irányelveit 1993-ban adták ki. Ezt tekintik a HACCP módszertan nemzetközi alapdokumentációjának. A HACCP alkalmazása az Európai Unió országaiban 1995. december 14.óta kötelezÅ‘ (93/43 EK direktÃva).
Már nálunk is alkalmazzák
Magyarországon is alkalmazzák, hisz az EU direktÃva megfelelÅ‘je a Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-18/1993. számú elÅ‘Ãrása. A magyar élelmiszertörvény (1995. évi XC. törvény) végrehajtási utasÃtása tartalmazza az elsÅ‘ kötelezÅ‘ elÅ‘Ãrást. Az élelmiszer gyártók részére 2002. január 1.-tÅ‘l kötelezÅ‘ a HACCP rendszer alkalmazása (1/1996. (I.9.) FM-NM-IKM rendelet). A vendéglátásban és a közétkeztetésben ugyancsak 2002. január 1.-tÅ‘l kötelezÅ‘ a HACCP rendszer alkalmazása (80/1999 (XII.28.) GM-EüM-FVM rendelet).
A rendeletek megszületésének okai a hétköznapokban keresendő. Világszerte egyre több élelmiszer eredetű megbetegedést észlelnek. A globalizálódó élelmiszer kereskedelem révén egy-egy veszélyforrás váratlanul tűnik fel és okoz nem várt megbetegedéseket. A fogyasztók mind több figyelmet szentelnek ezeknek az eseteknek, és egyre fokozódóan követelik, hogy csak olyan élelmiszerek kerüljenek forgalomba illetve felszolgálásra melyek biztonságosak.
Egyszer szélesebb körben is alkalmazzák
Ennek elérésére a HACCP rendszert egyre szélesebb körben alkalmazzák valamennyi, az élelmiszerek előállÃtásával, forgalmazásával és a vendéglátással kapcsolatos tevékenység során.
A HACCP koncepciója: a folyamatok átláthatóságára, kézben tartására irányul, és a kockázatok célirányos (monitoring) figyelőrendszerrel történő felügyeletén alapul.
A rendszer szisztematikus megközelÃtéssel lehetÅ‘vé teszi:
- a lehetséges hibák felismerését
- a hibák által okozott káros következmények felmérését
- a potenciális hibaforrások azonosÃtását és
- a meghatározó folyamatparaméterek uralását.
A lehetséges veszélyek (mint a károsodások, hibák lehetséges okozóinak) megelÅ‘zésére irányuló logika sikerrel alkalmazható bármely gyártói vagy környezetvédelmi minÅ‘ségbiztosÃtási rendszerben, amely súlyt fektet a hibák bekövetkezésének és hatásának csökkentésére.
A HACCP rendszernek igen lényeges jellegzetessége, hogy adott termékre, termékcsoportra, technológiára, az adott körülmények között kell a veszélyelemzést elvégezni és a rendszert kidolgozni. Ezért nem lehetséges egy általános, minden hasonló tevékenységet végző szervezetre alkalmazható rendszer dokumentáció kidolgozása, hanem minden esetben az egyedi adottságok, feltételek részletes vizsgálata szükséges.
Küldd el ismerősödnek!
Kapcsolódó tartalom a Vállalkozás fejlesztési portálon:
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/consult/tpl.consultBlock.php on line 32
KérdezÅ‘: aranyvirag7 Kérdés: Tisztelt CÃm ! Egy IX. József Attila lakótelepi társasházban lakom. A nyÃlászáróim elavultak, szeretném kicseréltetni azokat, de a lakóközösség nem járul hozzá, hogy közösen fogjunk neki. A kérdésem az lenne, hogy egyedül pályázhatok - e nyÃlászáró cserére . A Válasz: Itt olvasható |
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/dictionary/tpl.dictionaryBlock.php on line 32
termék |