Az ISO 9001 és a minőségirányítási alapelvek várható változásai
Az új ISO 9001 szabvány várhatóan 2015-ben jelenik meg a következő menetrend szerint:
2013. június: a CD (Committee Draft: bizottsági tervezet) szavazásra bocsátása,
2014. április: a DIS (Draft International Standard: nemzetközi szabvány tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. július: az FDIS (Final Draft International Standard: nemzetközi szabvány végső tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. szeptember: a nemzetközi szabvány kiadása (ISO 9001:2015).
Előző | Vissza a cikkek listájához | Következő |
A Robots Exclusion Protocol fejlődése
2008-07-27Szerző: Kövi Bálint programozó
A weben jelenlevők sokszor teszik fel a kérdést, hogy hogyan növelhetnénk oldalaik láthatóságát. Ennek a keresőoptimalizáláshoz van köze, azaz annak biztosításához, hogy honlapjaik minden keresőben jelen legyenek. Néha azonban azért van szükség a keresőrobotok és az oldal üzemeltetői közti kommunikációra, mert utóbbiak nem akarják, hogy egyes tartalmak megjelenjenek a keresőkben.
Erre szolgál a REP, azaz a Robots Exclusion Protocol, amellyel utasításokat adhatunk a keresőknek akár egy központi helyről (robots.txt), akár egyedi oldalak szintjén (meta tagekkel) arra vonatkozólag, hogy azok hogyan viszonyuljanak az egyes aloldalakhoz.
A REP története
A Robots Exclusion Protocol alapjai a 90-es években jöttek létre. Azóta ipari szabvány vált belőle, amellyel a honlapok tulajdonosai meghatározhatják, hogy oldalaik mely részét szeretnék elrejteni a keresőrobotok elől. Egyszerű és hatékony eszköz lévén ma már rengetegen használják fel a Robots Exclusion Protocolt arra, hogy a keresőrobotokkal ilyen módon kommunikáljanak. A REP erőssége abban rejlik, hogy nagyon rugalmas, és ezáltal képes a webbel együtt fejlődni.
A tagek pontos jelentése
Minden nagyobb keresőrobot felhasználja a Robots Exclusion Protocolt arra, hogy az oldal üzemeltetőivel kommunikáljon, azonban sokáig nem találhattunk megbízható információt arra vonatkozóan, hogy az egyes tageket hogyan értelmezik a keresők. Az itt leírtak a három legnagyobb keresőmotor - a Google, az MSN Live és a Yahoo - közös értelmezési módját takarják.
Robots.txt utasításai
Disallow
a keresőrobot nem fogja indexelni az itt felsorolt oldalakat. Itt könyvtár- vagy fájlneveket sorolhatunk fel.
Alow
az engedélyezett oldalakt sorolja fel, a Disallow-val együtt van értelme használni (ha például egy teljes könyvtárat letiltunk, de néhány fájlt mégis szeretnénk engedélyezni belőle)
Sitemap
a sitemap direktívával a honlaphoz tartozó oldaltérkép elérhetőségét adhatjuk meg a keresőknek
Mind az Allow, mind a Disallow parancs esetében használhatunk egyszerű mintaillesztő kifejezéseket: a $ az URL végét jelöli (például a Disallow: /*.php$ az összes php kiterjesztésű állomány indexelését megtiltja), a * karakter pedig bármilyen karakterláncra illeszkedik (például a Disallow: /private*/ az összes private kezdetű alkönyvtár indexelését tiltja meg).
Meta tagek
- NOINDEX: az adott oldal indexelését tiltja meg
- NOFOLLOW: az adott oldal linkjeinek követését tiltja meg
- NOSNIPPET: hatására az adott oldalnak a találati listákban nem lesz rövid leírása
- NOARCHIVE: az adott oldalról nem készül tárolt változat
- NOODP: a találati listákban az oldal rövid leírásának generálásához nem használható az Open Directory Project adatbázisa
Egyéb meta tagek
Az alábbiakban felsorolt meta tagek feldolgozását a három nagyon kereső megoldotta, azonban nem biztos, hogy a többi kereső is értelmezi őket.
- UNAVAILABLE_AFTER: ebben a meta tagben egy dátumot kell megadni, ami után az oldal kikerül a keresők találati listájából
- NOIMAGEINDEX: az adott oldalon található képek nem kerülnek bele a képkereső indexbe
- NOTRANSLATE: egyes oldalakat a Google lefordítja a keresést végző anyanyelvére. A NOTRANSLATE taggel megakadályozhatjuk, hogy ezt a kereső felkínálja.
Küldd el ismerősödnek!
Kapcsolódó tartalom a Vállalkozás fejlesztési portálon:
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/consult/tpl.consultBlock.php on line 32
Kérdező: aranyvirag7 Kérdés: Tisztelt Cím ! Egy IX. József Attila lakótelepi társasházban lakom. A nyílászáróim elavultak, szeretném kicseréltetni azokat, de a lakóközösség nem járul hozzá, hogy közösen fogjunk neki. A kérdésem az lenne, hogy egyedül pályázhatok - e nyílászáró cserére . A Válasz: Itt olvasható |
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/dictionary/tpl.dictionaryBlock.php on line 32
Kékszalag |