Az ISO 9001 és a minőségirányítási alapelvek várható változásai
Az új ISO 9001 szabvány várhatóan 2015-ben jelenik meg a következő menetrend szerint:
2013. június: a CD (Committee Draft: bizottsági tervezet) szavazásra bocsátása,
2014. április: a DIS (Draft International Standard: nemzetközi szabvány tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. július: az FDIS (Final Draft International Standard: nemzetközi szabvány végső tervezete) szavazásra bocsátása,
2015. szeptember: a nemzetközi szabvány kiadása (ISO 9001:2015).
Előző | Vissza a cikkek listájához | Következő |
Forráskód
2008-03-11
A forráskód alatt a számítógépes programozási nyelv ember által olvasható formájú utasításait értjük.
Ha egy programot bizonyos programozási nyelv szabályait felhasználva írtak, akkor azon a nyelven megfogalmazott leírása a forráskód,
amit a compiler (fordító) le tud fordítani gépi utasításokká.
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az ="http://www.standard-team.com/index.php?keret=online-marketing&lang=hu">online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
A forráskódot két csoportra lehet bontani, nyílt és zárt forráskód.
Nyílt forráskód
Általában olyan programok esetében használjuk ezt a kifejezést, aminek a forráskódja szabadon elérhetõ, olvasható módosítható. Gyakori eset hogy a szerzõ egy nyílt forráskódú licensz alatt terjeszti, mint például a GNU Általános licensz. Ez elõírhatja, hogy külön vagy a programmal együtt kell-e terjeszteni, és az hogy szabadon módosítható-e vagy vannak megkötések.
Néhány példa ami tükrözi a fentebb leírtakat:
- Apache webszerver
- PHP nyelvli>
- Mozilla, Firefox, Thunderbird
- OpenOffice.org
- Linux kernel, az operációs rendszer magja
A "nyílt kód" kifejezést szokták használni arra is, amikor egy programnak a forráskódját elérhetõ teszik, viszont a licensz nem teszi lehetõvé annak szabad felhasználását. Ilyen pl a Solaris opercációs rendszer.
Zárt forráskód
A zárt forrású programok forráskódjához, csak és kizárólag a fejlesztést végzõ személyek férhetnek hozzá. Biztosítja azt, hogy a programot, külsõ személyek ne, vagy csak nehezen tudják másolni, módosítani. Ezen kívül megnehezítheti a programban rejlõ hibák felfedezését és javítását.
Zárt forrásra az egyik legismertebb példa a Windows operációs rendszer, aminek nem szabadon hozzáférhetõ a forráskódja, és a hibajavítást.
Sok vita folyik arról, hogy melyik a jobb, a nyílt vagy a zárt forrás. Én nem foglalnék állást ebben a vitában, csak annyit szólnék hozzá, hogy mindkettõnek megvan az elõnye, hátránya. Nyílt forrásból naponta használjuk az apache web szervert, php-t amivel az oldalainkat is fejlesztjük jelenleg.
Költséghatékonyság
Költséghatékonyabb, a nyílt forrás. Office helyett használhatunk OpenOffice-t ami kompatibilis a Microsoft dokumentumokkal. Outlook helyett Thunderbird levelezõ programot, és így tovább. Persze környezetfüggõ lehet hogy milyen alkalmazásokat használunk, nem mindig rajtunk múlik. De ha nem számít konkrétan, akkor érdemes a legális utat választani és egy átlag felhasználónak máris jobb az ingyenes irodai programcsomag, mint az amelyik száz 100 ezerbe kerül.
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
Küldd el ismerősödnek!
Kapcsolódó linkek:
l>Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/consult/tpl.consultBlock.php on line 32
Kérdező: aranyvirag7 Kérdés: Tisztelt Cím ! Egy IX. József Attila lakótelepi társasházban lakom. A nyílászáróim elavultak, szeretném kicseréltetni azokat, de a lakóközösség nem járul hozzá, hogy közösen fogjunk neki. A kérdésem az lenne, hogy egyedül pályázhatok - e nyílászáró cserére . A Válasz: Itt olvasható |
Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/clients/client1/web122/web/templates/dictionary/tpl.dictionaryBlock.php on line 32
mérõeszköz |